Gustaf och Ester har varit gifta i 79 år
Gustaf och Ester växte upp på grannställena Hermesgård och Karls i Stafsinge utanför Falkenberg med bara en gärdsgård mellan sig. Ester var en söt och duktig flicka och Gustaf uppvaktade henne flitigt och ihärdigt.
Relaterat
Fakta
FAKTA Långt äktenskap
Ester och Gustaf firade atombröllop för fyra år sedan, när de varit gifta i 75 år. Antalet par som får uppleva det kan räknas på ena handens fingrar, och HP har inte kunnat hitta något mer par i Sverige som har levt samman så länge som Ester och Gustaf. Däremot finns det uppgifter om två par i England som fått uppleva 80 respektive 81 år tillsammans.
HP MÖTER… Gustaf, snart 101 år, och Ester, 98 år, som varit gifta i 79 år.
Både Ester och Gustaf är sansade människor som aldrig gjort stor sak av sig själva. För fyra år sedan uppmärksammades de av det lokala församlingsbladet, när de firade 75-årig bröllopsdag, atombröllop lär det kallas.
– Men vi har la’ inte tyckt det var så mycket att orda om. Vi har bara fortsatt att leva och så har vi sluppit svåra sjukdomar, konstaterar Ester.
Ester må vara 98 år men hon är sprudlande kvick, skämtar och kan ge svar på tal. Hon har alltid tyckt om att hjälpa och glädja gamla och sjuka - ”du har nog tänkt mer på andra än dig själv” konstaterar maken.
Gustaf är mer tystlåten, lyssnar och ler, när Ester berättar.
– Ja, så har det alltid varit, skrattar Ester. En tiger och en tjatar. Men vi har aldrig kivats. Och har jag nån gång blitt sur och tigit så förstår du ju att jag inte kunnat hålla tyst länge!
Deras gemensamma historia började alltså på granngårdarna i Stafsinge. Ester berättar om pojken som sprang och jagade henne och som också kunde spela dragspel.
– Jo, han var flitig på att uppvakta, skrattar hon. Jag blev piga på ett annat ställe när jag var 15 men han gav inte upp utan cyklade te’ mig.
1933, den 19 augusti, stod bröllopet mellan de unga tu. Strax efteråt föddes Göran.
– Ja, han var ju orsaken till att vi gifte oss och den synden har jag aldrig ångrat! Jag ångrar inget i vårt liv, jag tycker vi har klarat upp det på ett bra sätt.
1945 gick flyttlasset norrut till Göteborg.
– Det var min bror som var orsaken, säger Ester. Han arrenderade en gård i Västerlanda, norr om Göteborg. Han skulle till att ta över ett större arrende och behövde någon som tog hand om gården. Så vi åkte upp för att hjälpa till.
– Mamma tyckte väl att vi kunde ha hållit oss på hinsian Göteborg. Det var ju nästan som att emigrera till Amerika att ge sig av så långt. Fast jag tror inte det skadar att flytta på sig och se nåt annat, säger Ester och Gustaf nickar instämmande. Han har aldrig längtat tillbaka.
Paret, som vid det laget hade tre barn, Göran, Evy och Gert, bodde först i Västerlanda och sedan i Gunnilse innan de köpte hus i Olofstorp, även det i norra Göteborgsområdet. Och där blev de kvar i 45 år, innan de för tre år sedan flyttade till äldreboendet i Änggården.
– Barna tyckte det var lite för oroligt att vi skulle bo kvar i huset med alla trappor. Och trädgården var stor, så visst begriper jag att vi inte kunde vara kvar - men nog saknar både jag och Gustaf blommorna.
Gustaf har alltid varit en händig karl som klarat det mesta. Han har byggt vägar, arbetat på byggen och slitit hårt.
– Dom sa på byggena att ”bara Gustaf är med så är det inga bekymmer”, berättar Ester.
Lika duktigt har Ester jobbat. Hon har fått klara allt från att sköta djur, bära vatten och plocka potäter till att sela hästar och ”luga” i landen. Och hon erkänner glatt att ogräsrensningen tyckte hon var riktigt roligt.
– Nåt yrke har jag aldrig haft men jag har städat i familjer och sytt. Jo, nog har vi haft ett strävsamt liv som inte alltid varit så lätt.
– Men vi har fått det bättre och bättre ju längre vi har levat. Man får väl ha nån belöning för att vi varit rediga, skrattar hon.
Vid det här laget har Ester och Gustaf fått uppleva en femte generation i familjen. Ester visar de fina bilderna på Gustaf och lille Felix som togs när Gustaf fyllde 100 ifjol. Nyligen firade de igen. Då dukades borden för hela familjen för att högtidlighålla bröllopsjubileet.
– Ett av våra barnbarn tog reda på att det fanns ett par i England som varit gifta i 80 år men han kunde inte hitta nån uppgift om att det fanns nåt sånt par i Sverige. Så vi kanske har rekordet, skrattar Ester. Vi är unika och antika!
Lite förundrade är de allt över att ha fått detta långa liv tillsammans.
– Vi har haft denna kärlek i alla fall, säger Ester. En ska gifta sig när en är ung och dum och inget begriper. Sen ska man inte krångla te’ de’ och skilja sig utan vara rädd om varann. Min mamma hade ett ordspråk: ”sämjan framför allt.” Och så har vi försökt leva.
– Ja, det har la gått bra, konstaterar Gustaf.








































