Globetrottern som inte räds resor på egen hand
Vilket är värst? Att flytta till en ny stad utan att känna en kotte eller att ge sig i väg ensam på utlandssemester. Ingetdera, menar Annelie, vars filosofi är att ”följer ingen med, gör jag det själv”. – Ibland är det nästan roligare att göra saker ensam.
Relaterat
HP GRATTAR... Annelie Isaksson, frisör och egen företagare, som fyller 50 år den 9 februari.
Som ensam ung tjej lärde Annelie känna många nya människor. I dag vill hon dock ha resesällskap.
– Det skulle nog se ut som om jag vore desperat annars, säger hon och skrattar.
Orädd och impulsiv som hon alltid varit, gillar hon fortfarande att ge sig i kast med nya saker. Kanske inte så mycket sedan hon blev mamma, vilket hon blev något senare än genomsnittet. Första gången vid 37 års ålder och andra gången sju år senare. I dag har sönerna första prioritet. Men hon har hunnit med en hel del.
Annelie är född och uppvuxen i Värnamo, och höll som liten alltid på med hår. I boken Mina klasskamrater, som varenda unge hade på 1960- och 70-talet, skrev hon att drömyrket var hårfrisörska. Hon ändrade aldrig uppfattning, även om mycket kom emellan.
16 år gammal och redo att börja sitt vuxenliv, fick hon rådet att gå sociala programmet på gymnasiet, då hon hade läshuvud. Osäker om yrke och framtid som de flesta är i den åldern lyssnade hon på sina lärare.
– De tyckte att jag skulle bli något akademiskt, lärare eller något i den stilen.
Hon tog studenten, men sommarjobbet på kaféet erbjöd henne fast anställning och Annelie nappade. Känslan av att tjäna egna pengar, ha råd med egen lägenhet och köpa bil och kläder var härlig, minns hon. Men tryggheten blev trist och längtan efter äventyr tog över.
Några tjejer, däribland Anneli, planerade att åka till USA och jobba. Till slut var Annelie ensam kvar om drömmen, vilket inte hindrade henne det minsta. Hon tog tjänstledigt ett år, åkte till Washington för att jobba som au pair hos en tandläkarfamilj. Utan minsta nervositet steg hon av planet. En helt ny värld öppnade sig.
– Jag hade inte en aning om vad som skulle hända. Otroligt spännande.
Väl på plats hos familjen fick hon extrajobb med att servera, ofta på stora fester som diplomatfamiljer arrangerade, men även i samband med andra evenemang. Hon blev själv bland annat inbjuden till det årliga midsommarfirandet hos förre ambassadören Wilhelm Wachtmeister 1983.
– Jag lärde känna otroligt mycket folk.
Tillsammans med nyfunna vänner blev det också tid för resor, bland annat till Bahamas, New York och Florida.
Men allt har ett slut.
Väl hemma i Värnamo igen, bestämde hon sig för att göra slag i saken och söka till frisörskolan i Jönköping. Det kändes så rätt och hon ångrade aldrig beslutet. När hon 24 år gammal äntligen hade gesällbrevet i sin hand var det också andra gången hon tog studenten.
– Jag brukar säga att studenten är så kul att jag tog den två gånger, säger Annelie och skrattar.
Hon bestämde sig för att definitivt flytta från Småland och lilla Värnamo. Göteborg var för stort, men Halmstad verkade alldeles lagom. Hon sökte och fick både jobb och lägenhet på Andersberg.
Att hon inte kände en enda kotte var inga problem. Hon fick arbetskamrater och tyckte att det nya livet var spännande. Ett år senare hittade hon ny lägenhet på Nyhem och ytterligare ett par år senare, i mitten på 1990-talet, fann hon ”sin salong” som hon döpte om från Solfrissan till Guldsaxen.
– Det är tuffa tider för frisörer i dag. Åtminstone i Halmstad där det finns många salonger.
Men Annelie kämpar på, trivs i villan i Snöstorp och jobbet. Och om ett par år, firar faktiskt salongen 20 år.

































Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 feb 2012 09:28 redz0nia (Ej registrerad)
Har flyttat själv till 2 städer i Sverige utan att känna någon där. Är man social o har jobb eller skola på plats löser det sig rätt snabbt med bekanta o vänner. Att våga göra det själv fick mig att känna mig stolt. Flyttade även hit till Halmstad med min sambo utan att känna en kotte. Min bror gör samma sak men han reser till andra kontinenter som USA o Australien o stannar i flera månader. Har man bara en plan löser sig det mesta med tiden.