Vilket inflytande får Ohly?
Relaterat
Under partiledarutfrågningen i SVT i förra veckan försökte Mona Sahlin reda ut varför hon kräver av USA att avveckla alla militärbaser utanför landets gränser. För så står det i uppgörelsen om rödgrön utrikespolitik. Fast Sahlin håller inte med. Kravet ska inte ses som ett krav och gäller bara vissa kärnvapenbaser, enligt den socialdemokratiska statsministerkandidaten.
Amerikansk närvaro i länder som önskar sådan gillar hon och anser sig ha samma syn som president Obama i USA i denna fråga.
Särskilt klargörande är detta inte. Att Sahlin dessutom talar om Ryssland som den andra supermakten gör inte saken bättre. Kalla krigets värld försvann för tjugo år sedan.
Utrikespolitik styrs i hög grad av dokument och uttalanden. En regerings positioner noteras och analyseras med största noggrannhet utomlands och måste därför vara klara och tydliga. Det duger verkligen inte att skriva en sak och säga en annan.
För att öka trovärdigheten ide rödgrönas utrikespolitik har partiledarna nu sent omsider presenterat sin Afghanistanstrategi.
Den gemensamma deklarationen visar i klartext att Socialdemokraterna nu har gått med på att börja avveckla den svenska militära närvaron redan nästa år med målet att avsluta hela insatsen 2013.
Som skäl för Socialdemokraternas positionsförskjutning anger Mona Sahlin en internationell konferens i Kabul i juli. Men så här sade hon om den häromveckan i partitidningen Aktuellt i politiken: Militär närvaro kommer att behövas för lång tid framöver och bland dem svensk trupp. Den nyligen genomförda Kabulkonferensen satte upp 2014 som datum för när de afghanska myndigheterna ska ta över ledningen för säkerheten och det territoriella ansvaret. Men det är en annan sak än att alla trupper ska vara ute ur landet 2014.
Att Socialdemokraterna har svängt beror på Vänsterpartiet. Motståndet mot USA härrör också från Lars Ohlys världsbild. Sahlin offrar helt enkelt partiets utrikespolitiska trovärdighet för rödgrön enighet.
Mönstret går igen i EU-politiken. Som krönikören Annika Ström Melin konstaterar i Dagens Nyheter brukade Socialdemokraterna göra gemensam sak med de borgerliga i EU-frågor. Men på senare tid har politiken blivit mer EU-kritisk för att passa Vänsterpartiet och Miljöpartiet.
Få väljare bestämmer sig för hur de skall rösta på grundval av utrikespolitiska frågor eller synen på EU. I alliansens valmanifest får man bläddra länge innan man finner avsnittet som handlar om att Sverige skall vara en stark röst i världen. Någon ny omröstning om euron vågar regeringen inte ta i.
Det finns emellertid en tydlig gemensam grundsyn inom alliansen om att Sverige ska tillhöra kärnan i Europa och vara en trovärdig aktör på världsscenen, också i Afghanistan. De rödgröna anförda av Vänsterpartiets USA- och EU-motstånd saknar den trovärdigheten.
Inriktningen på Sveriges utrikes- och Europapolitik står på spel i valet, även om Mona Sahlin lär fortsätta att släta över skillnaderna med sina svepande formuleringar.
cFå väljare bestämmer sig för hur de skall rösta på grundval av utrikespolitiska frågor eller synen på EU.















