De rödgröna är överens – men lockar de väljarna?
I och med att Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänstern på tisdagen presenterade sin gemensamma valplattform har väljarna äntligen fått en möjlighet att jämföra de båda politiska blockens löften inför valet om knappt tre veckor.
Relaterat
Moderaterna, Folkpartiet, Centern och Kristdemokraterna offentliggjorde, som bekant, sitt gemensamma valmanifest i torsdags i förra veckan.
Väljarna bör dock komma ihåg att många av de båda blockens så kallade vallöften endast kommer att genomföras ”om ekonomin tillåter det”. Denna politiska brasklapp är nu så vanlig att det är svårt att urskilja vad som är ett verkligt löfte och vad som bara är ett politiskt mål.
Denna vilseledande marknadsföring är onekligen ett mindre tilltalande inslag i årets valrörelse och här är företrädare för båda de politiska blocken lika skyldiga.
Det är första gången som Socialdemokraterna före ett val lägger fram ett gemensamt program tillsammans med Miljöpartiet och Vänstern. De tre partierna har samverkat tidigare men då efter valen. Socialdemokraterna har fram till den här valrörelsen alltid gått till val genom att lita på den egna kraften att vinna.
Fram till presentationen av den alternativa budgeten i våras ledde de rödgröna klart i alla tillgängliga opinionsmätningar. I samband med att innehållet i budgeten offentliggjordes sjönk Socialdemokraternas opinionssiffror, medan Miljöpartiet och Vänstern bibehöll sina. Nu är frågan hur opinionen reagerar på den valplattform, som Mona Sahlin (S), Maria Wetterstrand (MP), Peter Eriksson (MP) och Lars Ohly (V)gemensamt argumenterar för.
För att Mona Sahlin skall ha en möjlighet att få talmannens uppdrag att bilda regering efter den 19 september krävs det att partiets valarbetare lyckas mobilsera ”soffliggarna” samt att partiledaren förmår ”gamla” socialdemokratiska väljare, som övergav partiet vid valet 2006 , att återvända till Socialdemokraterna.
Detta hade åtminstone i viss utsträckning också lyckats, om inte Mona Sahlin hade tvingats att ta med Lars Ohly och Vänstern i det rödgröna samarbetet.
Det kommer att visa sig att det var ett taktiskt misstag av Socialdemokraterna att inte nöja sig med en intim samverkan med Miljöpartiet.
Frågan är till och med om Mona Sahlin inte borde ha upprepat tidigare socialdemokratiska partiledares agerande – nämligen att gå till val utan att samverka med något annat parti.
För att de rödgröna skall ha en möjlighet att hamna i regeringsställning om några veckor krävs det att de lyckas övertyga väljarna om att deras förslag till att komma till rätta med den höga arbetslösheten, inte minst bland ungdomar, övertygar väljarna. Samtidigt är det viktigt att Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänstern förmår att få väljarna att se skillnaderna mellan deras och den borgerliga alliansens inställning till socialförsäkringarna.
Hur väljarna uppfattar de borgerligas valmanifest och de rödgrönas valplattform är betydelsefullt för valutgången men allra viktigast är för vilket block väljarna i grunden har mest förtroende.
Med tanke på att regeringschefen Fredrik Reinfeldt har lyckats hålla ihop den borgerliga alliansen på ett förtjänstfullt sätt under de snart gångna fyra åren, och med tanke på att regeringen skickligt hanterade finanskrisen borde väljarnas dom vara lätt att förutse.
cV ilseledande marknadsföring är onekligen ett mindre tilltalande inslag i årets valrörelse.













Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 sep 2010 00:48 KG (Ej registrerad)
Lilith Svensson. SD vill inte ha kvotering av föräldraförsäkringen. Självklart bör familjer själva få bestämma. SD vill också sänka invandringen till nivå med våra grannländer... just för att kunna behålla och förbättra vår sk välfärd som urvattnats mer och mer under lång tid. Våra grannländer för en bättre politik. Här i Sverige har vi ingen riktig demokrati. Vi har partikrati... som blir allt mer och mer att likna diktatur. Väljarna får inte avgöra. Vi röstar in de som ska bestämma. Vad folket vill är inget annat är enbart vägledande. Bara se hur SD behandlas. I en demokrati får alla komma till tals. Alla partier får säga sitt.. och folket har makten. Så är det inte här. Danska politiker liknade svensk demokrati vid en bananrepubliks.
Skrivet 4 sep 2010 17:44 Lilith Svensson nr 2 på riksdagslistan för KD (Ej registrerad)
Det som är problem är att det är mkt som man inte är överens om och att väljarna inte verkar få veta innan valet. Vi fick inga besked om hur fastighetsskatten och förmögenhetsskatten ska slå mot landets villaägare och företagare. Man pratar inte om hur de nya jobben ska skapas utan bara om nya AMS-åtgärder. Alla vill på något sätt tvångskvotering av föräldraförsäkringen men man kunde inte komma överens om m hur mkt, v ville 50/50, mp vill tredela den och s har inte gett besked. Också intressant är att de rödgröna inte lovar någon ytterligare skattesänkning för pensionärerna 2011 än vad regeringen föreslagit. Trots den högljudda retoriken. Och nu vill Ohly införa extra arbetsgivaravgifter på vikarier.
Skrivet 2 sep 2010 09:46 göran lundqvist (Ej registrerad)
Höjda skatter, högre bensinpris, mer vindkraft, kvoteringar, låtsasjobb, dubbelmoralister, slopat RUT. Nej tack! Socialdemokraterna är vilse i pannkakan. De var länge sedan de lyssnade på rörelsen. Palme var den första S-ledaren som slog dövörat till Det som skett i Sverige de fyra senaste åren beror inte enbart på Alliansen. Den egna S politiken har nu kommit ikapp verkligheten och då syns konsekvenserna. Sen har hela världen gått igenom en lågkonjunktur. Sossarna är blasé. Sorry alla röda er tid är ute.