Knyt ungdomsförbundens bidrag till moderpartierna
Det är särdeles upprörande när framtidens politiker missbrukar skattemedel. Låt de vuxna hålla i börsen istället.
Relaterat
På 1990-talet förlorade de politiska ungdomsförbunden tusentals medlemmar på kort tid, när fusk med medlemsantalet uppdagades. Såväl krukväxter som husdjur ströks ur registren. Men även efter det har fusk med medlemsantalet förekommit, vid flera tillfällen. På många håll i landet betalar kommunerna ut mandatbaserade bidrag. Det är inte oproblematiskt, men lämnar åtminstone inte utrymme för fusk.
Bidrag som baseras på sådant ungdomsförbunden själva måste beräkna – medlemmar eller aktiviteter – kommer alltid att missbrukas. Häromdagen rapporterade Piteå-Tidningen att SSU i Norrbotten misstänks ha lurat till sig miljontals skattekronor i stöd till påhittad kursverksamhet. Förhoppningsvis sker inte sådant i Halland.
Merparten av den politiska ungdomsverksamheten är långt från glamorös. Flygbladsutdelning, sommarläger med sovsäck och liggunderlag, diskussionskvällar i dammiga lokaler. Men genom ungdomsförbunden erbjuds också möjlighet till utlandsresor, hotellboende och flotta konferensanläggningar. Tonåringar som knappt haft ett sommarjobb får ibland hantera budgetar på hundratusentals kronor.
Bäst vore om bidragen till de politiska ungdomsförbunden helt avskaffades på lokal och regional nivå. Behåll bidragen på statlig nivå, låt övrigt stöd gå genom partierna. Då blir ansvaret vuxna förtroendevaldas, istället för tonåringars. Så slipper vi förhoppningsvis det upprepade fusket med våra skattemedel.































