Stora evenemang stärker Halmstad
Svar till OBS 30/8.
Relaterat
Sedan 2007 har Halmstad stått värd för flera stora evenemang. Solheim cup anordnades i nära samarbete med Halmstad golfklubb. Exempel på avtryck: När Svenska fotbollförbundet och UEFA valde Halmstad till värdstad för U21-EM var Solheim cup ett tungt vägande skäl. Samma gällde vid beslutet att lägga Tall Ships Races här.
När Turismens utredningsinstitut (TUI) mätte vad besökarna spenderat under tävlingsdagarna blev nettot 81 mkr. Det motsvarar drygt 80 årsverken, pengar som kom näringslivet till del och därmed skapade arbetstillfällen.
I en mätning genomförd av Cision i Sverige, Danmark, Norge, Storbritannien och Tyskland beräknades PR-värdet av de artiklar som skrevs om Halmstad till 48 mkr.
Jag är den första att hålla med om att allt som görs, både i kommunen och i näringslivet skall föregås av en vision, syfte och mål. Detta för att kunna prioritera i verksamheten. Att våga satsa på något innebär också att man måsta våga välja bort.
Halmstad har ett starkt varumärke och en vision om tillväxt. Ett sätt att utveckla dessa är att ta tillvara och utveckla destinationen både för invånarna och för de besökare som kommer hit. På Halmstad & Co arbetar vi bland annat med att få evenemang och andra utvecklingsområden att bli omräknat i kronor för kommunens näringsidkare, då ger det också tillväxt och – som siffrorna ovan visar – blir det till arbetstillfällen. På detta sätt kan vi bidra att skapa skatteintäkter för kommunen, som i sin tur kan användas till skola, vård eller annat.
Vårt uppdrag är att erbjuda turistservice, ansvara för verksamheten på Halmstad Teater, stödja att evenemang kan genomföras om det främjar varumärket, Halmstadborna och profilerar Halmstad. Halmstad marinfestival är ett sådant, en analys av värdet för det evenemanget så återkommer jag gärna när vi fått denna rapport.
Nästa års Tall Ships Races är världens största kappsegling för skolfartyg. Närmare 100 fartyg från ett 20-tal länder med cirka 3000 ungdomar ombord kommer. TUI tror med försiktiga beräkningar att det kan ge drygt 100 mkr för våra handlare, hotellägare, restaurangägare med flera. Detta evenemang kommer att ha inriktning av ett hållbart ungdomsprojekt. Alltså ett perfekt engagemang för Halmstad.
Vi på Halmstad & Co uppmuntrar till dialog kring att stärka Halmstad som destination och varumärke. Så OBS med flera, ta tillfället i akt att kontakta oss för att vädra dina synpunkter.
Johan F Lundberg, vd Halmstad & Co AB














