Odemokratiska metoder bakom vindkraftsprojekt
Relaterat
När vindkraftsplanen för Hylte antogs i oktober 2010 var oenigheten stor i fullmäktige. Det gällde bland annat frågan om avstånd mellan verk och bostäder, en för allmänheten stor och viktig fråga.
Därefter har reaktionerna varit många och det vore närmast obegripligt om politiker inte tagit intryck. Några har kanske använt tiden för att se hur dessa stora verk ter sig och hur de drabbat en bygd på något mer än en timmes resa från Hyltebruk.
I så fall har ni använt tiden väl. Det kan tänkas att en ny behandling av vindkraftsplanen idag skulle ge ett annat utslag i fullmäktige. Vi är många som hoppas på detta och på att frågan kommer upp igen, om inte annat efter valet.
Med tanke på den bräckliga majoritet som står bakom planen finns därför goda skäl att följa arbetsutskottets förslag om veto när kommunstyrelsen sammanträder nästa vecka (1 juni). Det gäller bland annat Eon:s projekt nära Fröslida. Företaget har dragit tillbaka ett verk mitt under yttrandetiden för att det stred mot planen. Men det finns ytterligare minst ett som strider mot vindkraftsplanen. Ett är dessutom placerat alldeles vid en väg som är en uppskattad promenadväg till sjön.
Eon har valt att inte ha något samråd med boende i Fröslida. De lär ha uppfyllt minimikravet på samråd genom en annons i dagspressen någon gång under 2008. Det är lågt ställda krav, men på kort sikt kanske det förenklar hanteringen.
De markägare som skrivit kontrakt med företaget ger ingen information. Det lär förekomma att de belagts med tystnadsplikt. Grannar emellan!
Måste vindkraften drivas igenom med metoder som är så främmande för ett demokratiskt samhälle, kommer de negativa effekterna att vida överstiga nyttan.
Det kanske ligger något bakom motståndet som är värt att fundera mera över. Här finns ett fåtal vinnare men många förlorare. Ekonomiskt, socialt och vad gäller boendemiljö.
Tiden för eftertanke är nu













