Halmstad börjar bli en idrottsfientlig kommun
Relaterat
Är politikerna till för kommunens invånare, och lyssnar man på de önskemål som invånarna har? Det verkar snarare som om pengarna skall dirigera allt och att tjänstemännen har ett totalt inflytande på vad som ska göras.
Jag undrar hur många kommuninvånare som utövar idrott eller har barn som gör detta. Med det antal idrottsföreningar som finns borde de berörda invånarna utgöra minst 50 procent. Nu har tjänstemännen varit så duktiga på att driva in pengar så det blivit överskott ikassan. Varför inte istället för att sänka skatten se till att alla idiotiska påhitt att sko sig på idrotten annulleras?
Man kan återinföra det lokala kontantstödet för ungdom, man kan ta bort hyran för de skyltar som talar om att det ska bli match. Avgift för att servera kaffe, kaka och varm korv på ett fåtal matcher.
Tar man bort dessa avgifter kan det betyda cirka 30000 kr i mindre kostnader för de små klubbarna.
Om man är på bortamatch och berättar för klubben på orten vad som gäller här, så skrattar de åt oss.
Är du politiker, så passa på att vakna nu! Det är snart val.
Idrottsälskare







Tipsa oss!



