Kvinnor konsumerar – män når framgång
Relaterat
Man upphör aldrig att förvånas över hur olika medier hanterar kvinnors och mäns konsumtion av så kallade statusprylar.
Det senaste exemplet är Mona Sahlins present – en märkesväska för 6000 kronor. Genast blev det rubriker och debatt. ”Fy skäms!” Tobleroneaffären lyftes fram igen för säkert hundrade gången.
Ja, Mona Sahlin blev till och med ifrågasatt som politiker för denna väska.
Kvinnors konsumtion är ofta ett känsligt kapitel. Hur är det med männen då? Ingen reagerade när Göran Persson som statsminister kom med sin portfölj à 30000 kronor från Bölebyns garveri i handen.
Inte heller när Carl Bildt nyligen avbildades tuggande på en Mont Blanc-penna för cirka 5000 kronor blev det någon större uppmärksamhet.
Sådant ses tydligen som ett bevis för att det handlar om män med framgång i livet. Sådana män får inte störas av negativa kommentarer i medierna.
Varför? Är ovanstående ett uttryck för vad som ibland kallas Det eviga kriget mot kvinnan?
Evy








Tipsa oss!



