Bygg nytt för framtiden
Relaterat
Halmstads Bollklubb spelar på en klenod från 20-talet. En arena som byggdes under en svår ekonomisk situation i landet. I dagens Sverige är det också svåra ekonomiska tider. Genom att bygga nytt skapas arbetstillfällen och på så sätt kan man också få igång ekonomin. Bortsett från de ekonomiska avvägningarna är det ett faktum att Örjans vall är en uråldrig arena som inte blir yngre ju mer tiden lider.
Det snackas om för- och nackdelar med upprustat Örjans vall eller nybyggd arena på Sannarp. Vi vill belysa bygdens del i det här.
En bygd som står bakom sitt lag tror på framtiden. En bygd som ger sitt stöd ger sin klubb hopp. Elfsborg i Borås är närmaste exemplet, men även Örebro SK har full stöttning av sin bygd. Genom att vi tillsammans går ihop kan vi klara av att få till en ny arena för HBK.
Visst är Örjans vall en nostalgisk plats med många fina minnen. Men man får aldrig låta historien hindra framtiden. En ny arena krävs för HBK:s framtid som elitklubb i Sverige. Med de nya regler, som kommer från Svenska Fotbollsförbundet, krävs det antingen en helt renoverad arena eller en nybyggd.
En ny arena ger HBK ekonomiska muskler för att kunna styra sin verksamhet mer professionellt. En ny arena är bland de sista pusselbitarna för att HBK ska kunna ta steget ut att bli helt oberoende av spelarförsäljningar, som idag.
Vi i BollKlubben Support ser helst en nybyggd arena på Sannarp, då det alternativet tar vårt kära HBK in i framtiden. Där kommer HBK att briljera. Ett upprustat Örjan säkrar oss från dåtiden, håller oss kvar i nutiden men tar oss inte in iframtiden.
BollKlubben Support genom Jesper Uhlén













Tipsa oss!

