Vad är rimligt?
Relaterat
Partiledare Göran Hägglund (KD) ger nu besked om pensionärers ekonomi, vi får 50 kronor mer per månad.
Nu har vi fått information via medier att ytterligare ett statligt verk satsar 10 000 kronor var på sina anställda i form av middagar med vin, femstjärniga hotell med mera om året.
En statssekreterare och en minister som lämnat uppdragen får avgångsvederlag under två respektive ett år. Båda har verksamheter men låter avkastningen sättas in i respektive företag, vilket inte negativt påverkar avgångsvederlagets storlek. Betänk att varje persons avgångsvederlag per månad motsvarar en fattig pensionärs årspension.
Journalisten som intervjuade frågade vederbörande, ”är det rimligt”? Svaren han fick var att de tillfrågade ansåg det hela rimligt. Även före detta centerledare Maud Olofsson, med för närvarande 115 000 kronor per månad från regeringen, ansåg det hela rimligt.
Enligt mitt sätt att se är detta orimligt. Vi är en stor skara pensionärer som jag önskar samlas i en gemensam och skallande protest.
Birgitta Sobel, PRO Oskarström















