Privat intresse utvecklar Halmstad som destination
Relaterat
Halmstad är en diamant, något oslipad men med fantastiska möjligheter. Det finns många tyckare och ”förståsigpåare” som vet vad som är bäst för Halmstad. Men det är mycket ord och insändare i bland annat HP, och helst någon annan som är ansvarig.
Tacka vet jag dem som tar saken i egna händer och utvecklar staden och inte väntar på att någon annan ska göra det!
Ett gott exempel är arrangörerna till Halmstad Sports Car Event som hölls på Brottet i lördags. Ett privat initiativ för att utveckla destinationen Halmstad. Med små medel, brinnande intresse och goda samarbetspartners så är evenemanget en succé redan andra året. På Brottet, där badare samsas med konsertpublik, blandades klassiska bilar med en del nyheter.
Tusentals besökare från stora delar av Sverige betalade en mycket prisvärd entré och fick uppleva en historia som inte går att läsa sig till.
Det hade inte varit samma framgång utan personliga drivkrafter.
Goda exempel på eldsjälar som lyckas finns det många, men jag är övertygad om att det finns ännu fler entreprenörer och driftiga människor i vår kommun som vill genomföra sina idéer som på något sätt tillfredsställer dem själva, och samtidigt är med och utvecklar Halmstad till en mer spännande, levande och bättre destination för besökare men också för alla Halmstadbor.
Nu är det guldläge, Halmstad!
Johan F Lundberg, vd Halmstad & Co


















