Människan måste stå i centrum
Relaterat
Att arbeta i en förvaltning som utger sig för att ta hand om människor. Att upptäcka att så är inte fallet.
Har fått höra att ”denna generation kan vi spara in på, de är vana vid att ha det svårt och kommer inte att protestera, men vänta tills 40-talisterna kommer in på boendena, då kommer det att kosta”. Detta är sagt av en person i ledande position inom hemvårdsförvaltningen. Tyvärr hörde jag inte det själv. Då kan jag lova att personen hade fått stå till svars för sitt osmakliga uttalande.
Är det detta synsätt man har inom denna förvaltning så är det ju skrämmande.
Halmstads kommun utarmar sig själv, när de privata aktörerna blir något att följa efter. Kvaliteten kan inte höjas och inte heller bibehållas när bemanningen sänks!
Vart är vi på väg? Var är målet? Driver man en verksamhet, måste man ju ha mål. Jag vill gärna veta, eftersom jag arbetar i denna förvaltning. Verksamheten måste styras med medmänsklighet, värdighet och värme.
Denna verksamhet innehåller det viktigaste… människor.
Ödmjukhet och omtanke











