De arbetslösa har blivit fler
Relaterat
Jenny Petersson (M) och Christofer Lundholm (M) skriver i en debattartikel iHP 18 mars att ”sedan Alliansen vann valet 2006 har bidragslinjen ersatts med arbetslinjen”. Man måste nog vara moderat politiker för att fortfarande tro på den retoriken. Sedan den borgerliga regeringen tillträdde har antalet arbetslösa blivit 100000 fler. Det så kallade utanförskapet har ökat med 70000 personer. Och socialbidragen ökar i mer än 90 procent av landets kommuner. Den ensidiga fokuseringen på sänkta skatter och försämrade trygghetssystem leder inte till fler jobb, utan bara till ökade klyftor.
Vårt alternativ är att skapa ett möjligheternas Sverige, där vi genom framtidsinvesteringar och utbildningsinsatser stärker vår konkurrenskraft och ger fler människor chansen. Vi har lagt fram förslag som skulle ge 100000 fler människor jobb, utbildning eller praktikplatser. Vi vill öka antalet platser på Komvux, yrkesinriktad arbetsmarknadsutbildning och antalet platser på högskolan. Arbetsförmedlingen ska byggas om till en kompetensförmedling med ett brett paket av utbildningsmöjligheter. Rätt utbildning stärker möjligheten att ta nya jobb.
För oss är det viktigt att unga människor inte hamnar i passivitet. Vi föreslår ett brett ungdomslyft för att med jobb och utbildning idag rusta de unga för morgondagens arbetsmarknad. Vi vill investera i lärlingsplatser i välfärden, ta bort arbetsgivaravgiften för arbetsgivare som anställer en arbetslös ungdom och införa ett första-jobbetavdrag för dem som anställer långtidsarbetslösa ungdomar.
För att möta framtidens utmaningar måste Sverige satsa på en kunskapsintensiv tjänstesektor och högteknologisk industri. Vi vill införa ett riskkapitalavdrag för investeringar i nystartade företag och skapa särskilda utvecklingsprogram för strategiska nyckelbranscher, som läkemedelsindustrin, fordonsindustrin och miljöteknikbranschen. Vi föreslår dessutom större investeringar i infrastruktur och bostadsbyggande. Och inte minst vill vi satsa mer på att behålla och utveckla kvaliteten ivården, skolan och omsorgen.
Istället för investeringar som ger jobb har regeringen valt att sänka skatterna med närmare 100 miljarder kronor. Om det blir en borgerlig valseger vill Moderaterna sänka skatten med ytterligare 80 miljarder. Därmed riskerar ännu fler sjuksköterskor, vårdbiträden och förskolelärare att sägas upp i kommuner och landsting. Och det redan stora budgetunderskottet hotar att växa ännu mer. Det är oansvarigt.
Valet ihöst står mellan fler jobb med en rödgrön regering eller fortsatt ökade klyftor med ännu mer av borgerlig politik.
Magdalena Streijffert (S), riksdagsledamot från Halmstad
Jennie Nilsson (S), riksdagsledamot från Hylte
cFör oss är det viktigt att unga människor inte hamnar i passivitet.










Tipsa oss!

