Turismen positiv för Halland
Relaterat
I morgon samlas Centern i Hallands län för att diskutera partiets politik inför valet och kommande mandatperiod. Partiet vill att alla delar av vårt land ska leva. Men samtidigt som många branscher krymper och har svårt att utvecklas i flera delar av landet lyckas turismnäringen växa. När Centerpartiet nu stakar ut riktlinjerna finns en chans att bidra till jobb och tillväxt i alla delar av länet genom en utvecklad lokal turismpolitik.
Under 2008 steg sysselsättningen inom turismnäringen med sex procent till nästan 160000 årsanställda, och utländska turisters konsumtion i Sverige ökade med åtta procent till 100 miljarder kronor. Samtidigt som lågkonjunkturen har satt sina spår i stora delar av landet visar alltså turismnäringen framfötterna.
Eftersom turismnäringen inte flyttar på sig som många andra näringar så innebär turismföretag på en ort en trygghet för framtiden. Stark turism i ett område skapar dessutom ringar på vattnet. Turister lägger inte bara pengar på besöksmålet. De handlar i närköpet, de tankar på bensinstationen och de använder den lokala infrastrukturen som post, apoteksombud och kollektivtrafik. Men trots insikter om turismens betydelse finns mycket kvar att utveckla på det turismpolitiska området lokalt och regionalt.
Ett aktuellt område som ligger Centern särskilt varmt om hjärtat är mat, och jordbruksminister Eskil Erlandsson har uttryckt ambitionen att profilera Sverige som ett matland i framkant. Inom turismnäringen ser vi positivt på denna strävan och tror att utveckling och profilering av svensk matkultur är något som går hand ihand med att utveckla svensk turism. Den som besöker vår landsbygd bör i framtiden kunna äta goda lokala specialiteter utan att behöva åka till närmaste stad.
Just nu behandlar Jordbruksverket en projektansökan om att introducera Bed and Dinner iSverige, ett nytt koncept som tar sikte på just detta, att genom lokala smakupplevelser skapa jobb på landsbygden.
Men turismen behöver inte bara insatser iform av rikstäckande initiativ, den behöver också få utrymme i många delar av det lokala och regionala beslutsfattandet. Ivissa kommuner krävs en förbättrad infrastruktur där ett turismperspektiv finns med. Det kan till exempel behövas satsningar som gör det enklare för turister att ta sig fram till stugan eller till kanotuthyrningen. På andra håll rör det som enklare frågor, såsom bättre skyltning, fungerande belysning, fler offentliga toaletter och bättre städade trottoarer.
När Centern nu planerar kommande mandatperiods politik i Hallands län kan partiet genom en utvecklad turismpolitik visa att det finns anledning till framtidstro och optimism.
Eva Hedenström, vd, Föreningen Turism i Sverige, FörTur
cTurister lägger inte bara pengar på besöks målet.










