Nu firar vi 100 år!
Relaterat
I Köpenhamn hölls 1910 en socialistisk kvinnokongress där den tyska feministen Clara Zetkin uppmanade sina medsystrar till en manifestation för kvinnors rättigheter. En internationell kvinnodag skapades! Nu firar vi 100 år!
Många kvinnor har kämpat för bättre politiska beslut ur ett kvinnoperspektiv. Mycket av dagens kommunala service har vi våra äldre kamrater att tacka för. De var initiativtagare till skolmåltider, skolhälsovård, badhus, lekplatser, daghem – listan kan göras lång.
De socialdemokratiska kvinnorna tog avstånd från tanken på ett svenskt atomvapen. ”Dessa vapen innebär ett principiellt nytt och fruktansvärt hot mot mänsklighetens bestånd” uttalades 1956. För fred och frihet blev målet.
När kvinnorörelsen tog ny fart på 70-talet krävde vi att både kvinnor och män skulle kunna förena förvärvsarbete med vård av barn. Bra kommunal barnomsorg för alla barn!
S-kvinnornas politiska engagemang fortsatte. Vi arbetade fram program som ”Arbete åt alla” – om kvinnors rättigheter på arbetsmarknaden och ”Befria kärleken” – där kampen mot prostitution och mäns våld mot kvinnor fördes upp på den politiska dagordningen.
Vi är stolta över vår historia som inspirerar till kommande arbete med feministiska förtecken. I framtiden ska det vara naturligt att kvinnor och män får lika lön för lika arbete och att de är jämbördigt representerade och inflytelserika.
Internationella kvinnodagen kan användas till ett erfarenhetsutbyte mellan kvinnor över hela världen. 100 år är ingen ålder! Generation följer generation i arbetet för kvinnors rättigheter.
Vad vore mer förträffligt än att Sverige fick sin första kvinnliga statsminister iMona Sahlin exakt ett sekel efter kvinnodagens skapande!
Ingegerd Sahlström (S), Halmstad
Aida Hadzialic (S), Halmstad
cFör fred och frihet blev målet.










