logo

Debatt

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Goda resultat för Hallandspolisen

Relaterat

Den senaste tidens insändare och skriverier i HP om polisen i Halland föranleder mig att föra fram vilka uppgifter och krav som polisstyrelsen har, det vill säga vårt uppdrag.

Uppdraget kommer från riksdag och regering. Styrelsen ska bland annat särskilt se till att polisarbetet bedrivs i överensstämmelse med de prioriteringar och riktlinjer som riksdagen och regeringen har lagt fast för polisväsendet. Polisstyrelsen ska även bestämma vad som ska gälla om planering och uppföljning av polisens arbete inom ramen för de föreskrifter som Rikspolisstyrelsen har meddelat. Utifrån detta uppdrag arbetas en verksamhetsplan fram som gäller all verksamhet för polismyndigheten i Halland och som polisstyrelsen fattar beslut om. Delaktigheten från polisstyrelsen sida sker hela tiden i samverkan med myndigheten.

Regeringen har höjt kraven avsevärt för att få bättre verksamhetsresultat inom polisen. Kraven formuleras ofta i statistik av antalet anmälda brott, att fler brottsutredningar redovisas till åklagare, antalet trafikkontroller isyfte att minska antalet dödade och skadade i trafiken och mycket mer. Naturligtvis är detta bra för att vi ska kunna följa utvecklingen, och sett ur ett medborgarperspektiv påvisas att polisens arbete ger resultat och att brott klaras upp vilket i sin tur skapar förtroende.

Påståenden om att polismyndigheten endast vill ha statistiska resultat är helt felaktiga. Syftet är naturligtvis att polisen ska bli mer effektiv och att verksamhetsresultaten ska förbättras utan att man för den skull gör avkall på kvalitén i arbetet. Om inte vi som politiker och medborgare kan följa utvecklingen hur ska man då kunna påvisa förbättringar och resultat? Isammanhanget bör nämnas att polisens styrning omfattar alla inom myndigheten både politiker och poliser/anställda där vi har ett gemensamt uppdrag.

I regleringsbrevet för 2010 finns ett krav på att skillnader i resultatet mellan polismyndigheterna ska minska. Jag har undrat varför vi jämför de olika myndigheterna inom olika brottsområden så ofta och fått en bra förklaring som är viktig att förmedla.

Alla polismyndigheter har ett gemensamt ansvar och genom att jämföra resultaten kan man också lära av varandra genom de goda exemplen vad avser arbetsmetoder och utvecklingen av det brottsförebyggande arbetet allt i syfte att klara upp brott och öka människors trygghet.

Det är viktigt att alla inom polismyndigheten vet sitt uppdrag och även syftet med verksamhetens mål. Resultaten för Hallandspolisen är mycket goda och jag vet att medarbetarna gör stora insatser och har ett stort engagemang vilket vi ska vara stolta över. I samverkan och i dialog på alla nivåer är jag helt övertygad om att nå bra resultat och fåförståelse för vårt uppdrag.

Ann-Charlotte Westlund (M), ordförande polisstyrelsen i Hallands län

cDet är viktigt att alla inom polismyndigheten vet sitt uppdrag.

Publicerad 1 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Sök i arkivet

Senaste nytt

VÅRA BLOGGARE
Entre
Entré
Hallands största nöjestidning
Goda idéer belönas med kaffe och kaka! Calle Magnusson, redaktör tel: 0730-29 81 48.
Hallands Affärer
Hallands Affärer
Hallands största affärstidning
Tipsa oss om nyheter och reportageuppslag: Torsten Nilsson , redaktör tel: 035-181980.
MobiltelefonTipsa oss!
Telefon: 035-147500
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
sms / mms: HP [text] till 72099
Annonsera i
Hallandsposten
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen. Det blir dessutom billigare.
Prenumerera på
Hallandsposten
12 månader
2100:-
6 månader
1150:-
4 månader
870:-
2 månader
490:-
Månadskonto
184:-/mån
Prenumerera via RSS
» Nyheter
» Laholm
» Hylte
» Halland
» Sport
» Kultur
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons
 
 
 

Kontaktinformation

Dagens rubriker

Halmstad

Inga artiklar har skapats ännu

Hylte

Inga artiklar har skapats ännu

Laholm

Inga artiklar har skapats ännu

Mars 2010

  1. Ti
  2. On
  3. To
  4. Fr
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32.  
  33.  
  34.  

Nyhetstips

Tel: 010-471 51 55
E-post: tipsahp@hallandsposten.se
SMS Skicka ett SMS till 72099.
Börja med att skriva HP sedan mellanslag och ditt meddelande

Hallandsposten.se

Ansvarig utgivare: Viveka Hedbjörk
Webbansvarig: Mikael Novak
Marknadschef: Anders Nilsson
Adress: Fiskaregatan 21
Postadress: 301 81 Halmstad
Telefon: 010-471 51 00

Hallandsposten ingår i Mediabolaget i Halland AB som i sin tur ägs av Stampen AB och Lidköpingspress AB genom Mediabolaget Västkusten AB.