”Ökad optimism på bostadsmarknaden”
Relaterat
DEBATT. Inbromsningen i svensk ekonomi har blivit kraftigare än väntat. Det slår mot investeringarna inäringslivet och mot sysselsättningen. Hushållen blir mer försiktiga och avvaktar med investeringar. Regeringen säger i vårbudgeten rakt på sak att bristen på bostäder har blivit ett hinder för både jobb och tillväxt, särskilt utsatta är unga och utrikes födda. Regeringen har påbörjat ett långsiktigt arbete för att öka tillgången på bostäder bland annat genom att underlätta andrahandsuthyrning och stimulera nyproduktion. Men det räcker inte. Det krävs ett mer samlat grepp om de bostadspolitiska frågorna för att komma till rätta med de problem som regeringen pekar ut.
I en undersökning gjord av Mäklarsamfundet bedömer fastighetsmäklare runt om i landet att den allmänna oron om den ekonomiska utvecklingen i vår omvärld påverkar både säljare och köpare. Samtidigt märker de av en ökad optimism och ökad aktivitet. Det finns ett stort utbud av bostäder som nu bättre matchas av köpintresse.
Det är i det stora hela en överensstämmelse mellan hur fastighetsmäklare i Halland bedömer försäljningspriser, köpintresse och utbud jämfört med riket som helhet. 61 procent av mäklarna bedömer att köpintresset för småhus kommer att öka något under perioden mars till och med maj, och 78 procent bedömer att priset kommer att vara oförändrat eller öka något. Bedömningarna ser likartade ut när det gäller bostadsrätter.
Bankernas restriktiva utlåning, mediernas rapportering och allmän oro och försiktighet är de faktorer som bedöms påverka både småhusmarknaden och bostadsrättsmarknaden mest just nu och det är allt vanligare att bankerna rekommenderar att man ska sälja först och köpa sen. Den allra vanligaste trenden iVästra Götaland är att man vill flytta inom samma område där man redan bor. Därför är en bra mix av bostäder det bästa för bostadsmarknaden. Då kan man lättare anpassa sitt boende till sina behov utan att behöva byta områden.
Nu är det viktigt för både sysselsättning och tillväxt, att den ökade rörlighet vi ser på bostadsmarknaden fortsätter. Bostadspolitiken skulle också må bättre av att fler kunde äga sitt boende. Det är igrunden en riktigt bra sparform, och nio av tio vill äga sitt boende. Därför är det angeläget att stimuleras redan från unga år.
Näringsminister Annie Lööf har väckt frågan om en skatterabatt för bosparande. Det förslaget bör regeringen gå vidare med. Särskilda krafttag krävs det från regeringen för att bygga bort den brist på bostäder som är tydlig på vissa orter i landet, och byggandet är också nödvändigt för att skapa bra och rimliga priser. Det behövs en bostadspolitik som varken stänger ute till exempel unga och studenter från bostäder eller låser in äldre i större bostäder än de vill bo i.
Ingrid Eiken, vd Mäklarsamfundet
Därför är en bra mix av bostäder det bästa för bostadsmarknaden.










