Lokaltrafik – för vem?
Relaterat
Då den reviderade busstidtabellen för Halmstad utkom i augusti 2011 hade jag (pensionerad tandläkare uppväxt i Göteborg och därmed lokaltrafikentusiast!) vissa synpunkter på förändringen av Linje 10 avseende Vilshärad–Viken. Under hösten skrev jag fyra insändare i HP med uppmaning till kommunikationschefen i Hallandstrafiken och lokalpolitikerna att bemöta min kritik. Tystnaden var total så de hade nog inte tid.
Dock var jag inte ensam om synpunkter på den försämrade lokaltrafiken. Under hösten har fler insändare, ”vanligt folk” från Vilshärad, Tylösand, Vallås och nu senast Kärleken också uttryckt sitt missnöje med förändringarna.
Jag tycker att när så många gräsrötter gör sig hörda oberoende av varandra, borde kanske de som styr och ställer fråga sig; Kan det ligga något i kritiken? Men ack nej. Vid ”Kärlekenmötet” blev kontentan av Hallandstrafikens svar; ”Vi gör allt rätt!”
Ja, det är inte lätt att vara ödmjuk, men gör gärna ett försök någon gång. Och var höll våra lokalpolitiker med ansvar för kollektivtrafiken i Halmstad hus hela hösten? Sov ni?
Hallandstrafiken förklarar många av ändringarna med att det är slutsatser och önskemål från resenärer via enkäter. Hur ser sammansättningen av de svarande ut och hur representativa de är i sammanhanget? Man bara undrar.
Vilka är det då som åker buss i Halmstad? Jag är ganska säker på att de två stora grupperna är skolungdom och pensionärer. När skolungdomarna reser är säkert känt. Men att pensionärerna (enligt enkäterna) hellre promenerar 20 minuter till hållplatsen för att komma snabbare till målet kan väl ingen tänkande människa tro. Vi vill ha nära till hållplatsen och hör sen! Om bussen däremot går en gång per timme eller en gång per halvtimme spelar mindre roll.
Om Hallandstrafikens ansvariga vill att vi skall åka mer buss av bland annat miljöskäl får de nog tänka om (annars tar vi bilen!). Ansvariga politiker måste konstatera att lokaltrafiken kostar pengar. Det är bara att prioritera om!
Till sist : Ett förslag och en fråga.
Varför inte låta varannan buss på Linje 10 gå via Tylösand, Frösakull och Vilshärad – Viken och varannan enbart Frösakull – Gullbrandstorp? Då hade servicen för alla behållits och nya hållplatser vid Sandhamnsvägen aldrig behövts. Detta kallas besparing och lär vara populärt i dessa kretsar.
Och nu min lilla käpphäst; Varför dubbel taxa till Vilshärad? Det kan väl inte stimulera till ökat resande?
Vore väldigt glad om någon ansvarig, politiker eller administratör, ville höra av sig till mig antingen via HP eller personlig kontakt. Jag har telefon.
Ingemar Sandehov







