Vår ambition är tydlig
Relaterat
I årets budget fick barn- och ungdomsnämnden, BUN, i Halmstad ett stort resurstillskott. Totalt fick nämnden cirka 73 miljoner kronor extra till sin verksamhet jämfört med 2011. När kommunfullmäktige tillför så mycket pengar är det ett tydligt uttryck för en ambition att skapa goda förutsättningar för alla barn och ungdomar i‑kommunen. Särskilda satsningar gjordes på förskolan och på åtgärder för elever som inte når målen inom svenska, matematik och NO-ämnen.
Även om nya medel tillförs totalt sett, så har förvaltningen i sin internbudget gjort bedömningen att en omdisponering av medel krävs för att få budgeten i balans. I‑höstas godkände BUN förvaltningens budgetförslag. Ett beslut som har fått mycket uppmärksamhet och kritik.
Konsekvenserna av beslutet visade sig bli för stora för att nämnden skulle acceptera dem utan att agera. Därför fick förvaltningen i uppdrag att föreslå en justering. Förslaget behandlades av nämnden och innebär att 9,2 mkr tillförs skolområdena och förstärkningsresursen.
På sammanträdet presenterade oppositionen ett eget förslag som bland annat innebar att nämnden skulle frångå två olika fullmäktigebeslut, samt att pengar skulle omfördelas inom verksamhetsområdena, vilket i praktiken inte skulle innebära utökade resurser för skolorna. Femklövern godtog inte dessa förslag och anser att vi inte så lättvindigt kan frångå demokratiska fattade beslut i ett organ över vårat eget. Dessutom var oppositionens förslag vid sittande bord inte konsekvensutrett.
Vårt ansvar är att se till att verksamheten är resurseffektiv och att pengarna kommer barnen och ungdomarna till del. Är det inte det så behöver vi agera.
Vår ambition är tydlig. Vi vill att skolorna i‑Halmstad ska vara bland de bästa i landet och att alla barn och ungdomar ska få det stöd de behöver. För att lyckas med det är vår bedömning att en större genomlysning behöver göras av hela den process som ledde fram till det beslut som BUN tog på sitt sammanträde. Vi behöver lyfta på alla stenar för att en liknande situation inte ska uppstå.
En satsning av den storlek som gjordes i‑kommunfullmäktiges budget måste få genomslag ute i verksamheterna utan att resurser flyttas mellan områden.
Möjligen är det en processfråga, men vi politiker behöver definitivt fundera över hur vi följer upp förvaltningens arbete.
Inger Larsson (FP), ordförande,
Christofer Lundholm (M),
Camilla Berthilsson (M), Camilla Widepalm Heurén (C), Maria Söderberg (MP),
Per Carlsson (FP), Malin Angbo (KD), ledamöter i barn- och ungdomsnämnden i Halmstad
cVi vill att skolorna i Halmstad ska vara bland de bästa i ‑ landet och att alla barn och ungdomar ska få det stöd de behöver.








